ISO 50001 - Energetický management
Efektivní hospodaření s energiemi je trend, který se stává nezbytným požadavkem doby pro podniky a organizace všech velikostí. Energetický managementem zahrnuje souhrn všech činností, které slouží k identifikaci oblastí s vysokou energetickou náročností, monitorování energetické náročnosti a optimalizaci využití energie s využitím systémových nástrojů. Efektivní management hospodaření s energiemi může mít okamžité výsledky v podobě snížení nákladů na energie, avšak jeho hlavní přínos spočívá v dlouhodobém zlepšení energetické účinnosti organizace. Norma ISO 50001 představuje souhrn požadavků, jejichž plnění vede k trvalému zvyšování energetické účinnosti v organizaci, a tím ke zlepšení konkurenceschopnosti na trhu. Certifikace podle této normy potvrzuje, že organizace úspěšně implementovala systém řízení energetické účinnosti a zavázala se k trvalému zlepšování využívání energie.
Odkazy / Ke stažení
Základní principy ISO 50001
International Organization for Standardization (ISO) vydala v roce 2018 aktualizovanou verzi mezinárodního standardu ISO 50001 - Systémy managementu hospodaření s energií. Tento standard poskytuje strukturovaný přístup ke zlepšení energetické účinnosti organizace. Implementace tohoto standardu umožňuje organizacím zlepšit své výkonnostní cíle v oblasti energetické účinnosti a umožňuje snadnější naplňování legislativních požadavků a předpisů.
Systém hospodaření s energií zahrnuje nejen sledování a řízení spotřeby energie, ale také plánování investic a úprav, které vedou ke snížení energetické náročnosti. Standard ISO 50001 navíc obsahuje požadavky na pravidelné auditování a hodnocení energetického výkonu organizace. Certifikace podle normy ISO 50001 umožňuje organizacím získat nezávislé potvrzení, že systém managementu hospodaření s energií je implementován a účinně funguje.
ČSN EN ISO 50001 Systémy managementu hospodaření s energií je taky slučitelná s dalšími normami systémů managementu, jako je například ISO 9001 pro kvalitu a ISO 14001 pro environmentální management, což umožňuje snadnější integraci různých systémů managementu do celkového řízení organizace.
PŘÍNOSY CERTIFIKACE
- ucelený a jasný přístup k inteligentnímu využívání energie
- optimalizace absolutní spotřeby energií
- optimalizace spotřeby energií a snížení nákladů na energie
- optimalizace energetických zdrojů
- měřitelné zlepšení energetické účinnosti v organizaci
- systémový přístup k řízení energií s pomocí nástrojů a postupů
- zvýšení konkurenceschopnosti na trhu.
- podpora vnitřních a externích auditů pro trvalé zlepšování
- odpovědnost a dodržování environmentálních zákonů a předpisů
- efektivní energetický management umožňuje organizacím lépe řídit své energetické zdroje a maximalizovat výsledky svých investic
CERTIFIKAČNÍ PROCES
Proces certifikace má tyto základní fáze
- zpracování dokumentace (žadatel)
- zavedení systému managementu do praxe (žadatel)
- žádost o certifikaci (žadatel)
- certifikace akreditovaným certifikačním orgánem
- posouzení a evidence žádosti klienta k certifikaci
- uzavření smlouvy o provedení certifikačního auditu (certifikační audit probíhá ve dvou stupních)
- ustanovení týmu auditorů
- zpracování plánu auditu
- ověřování skutečností v etapách:
- a) přezkoumání dokumentace klienta
- b) prověření skutečností na místě
- vypracování zprávy o výsledku certifikačního auditu
- posouzení zprávy z auditu certifikačním orgánem
- vydání certifikátu
-
dozorový audit
- po dobu tříleté platnosti certifikátu probíhá 1x ročně dozorový audit. V souvislosti s pozitivním výsledkem dozoru je vydáno rozhodnutí o potvrzení platnosti certifikátu do dalšího dozoru popř. rozhodnutí o pozastavení platnosti certifikátu. V případě zásadních odchylek od požadavků norem lze přikročit ke krajnímu opatření a certifikát odejmout.
-
recertifikační audit
- o pro zajištění kontinuální platnosti certifikace by na základě rozhodnutí držitele certifikátu měl ve třetím roce, před ukončením platnosti certifikátu, proběhnout recertifikační audit.
OPPIK – DOTAČNÍ PROGRAM ÚSPORY ENERGIE
Podniky, zvažující investice do snížení své energetické náročnosti, či zvýšení energetické efektivity, mohou žádat o podporu v dotačním programu Úspory energie. Tento program je součástí Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) a úspěšní žadatelé se podělí o celkový rozpočet programu ve výši 21 mld. korun. Zavedení systému managementu hospodaření s energií podle ČSN EN ISO 50001 je jedním z hodnotících kritérií při schvalování žádosti o dotační titul. Žadatel v rámci předložené studie proveditelnosti se zaváže implementovat systém managementu hospodaření s energií podle ČSN EN ISO 50001 a v monitorovacím období prokáže, že má zaveden a certifikován akreditovanou osobou podle české harmonizované normy upravující systém managementu hospodaření.
IQNET – MEZINÁRODNÍ CERTIFIKÁT
Institut pro testování a certifikaci, a. s. je členem CQS , která je členem mezinárodní sítě IQNet . Prostřednictvím této spolupráce je možno na vyžádání vydat v rámci jednoho certifikačního procesu jak certifikát ITC, tak i certifikát CQS a mezinárodně uznávaný certifikát IQNet .
HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
Sekce kvality - Kvalita certifikace, zákaznická vazba.
Odkazy
SOUVISEJÍCÍ SLUŽBY
- certifikace podle dalších systémových a oborových standardů ISO 9001, ISO 13485, ISO 14001, ISO 50001, ISO 45001, HACCP, ISO 22000, ISO/IEC 27001, EN 15593, Systém certifikace stavebních dodavatelů)
- posuzování shody výrobků s požadavky evropských direktiv (označování výrobků CE)
- testování výrobků
- kalibrace, ověřování etalonů a měřidel
- dobrovolná certifikace – značka „ITC certifikovaná kvalita“
- technická normalizace
KONTAKTY
Ing. Jaroslav Rapant
vedoucí odd. certifikace systému managementu
Poštovní adresa:
Institut pro testování a certifikaci, a. s.
odd. certifikace systému managementu
třída Tomáše Bati 5264, 760 01 Zlín
Za aktuálnost údajů odpovídá: Ing. Jaroslav Rapant