INSTITUT PRO TESTOVÁNÍ A CERTIFIKACI

Osobní ochranné prostředky

Osobní ochranné prostředky (OOP) podléhají před jejich uvedením na trh v ČR povinnému posouzení shody z hlediska jejich bezpečnosti. Základní požadavky na osobní ochranné prostředky stanovuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 ze dne 9. března 2016 osobních ochranných prostředcích a o zrušení směrnice Rady 89/686/EHS. OOP jsou podle analýzy rizik členěny do 3 kategorií s předepsaným způsobem posouzení shody. Pro kategorie s vyšší mírou rizika (II. a III. kategorie) se předepisuje povinná účast oznámeného subjektu (notified body), u jednoduchých typů (kategorie I) může výrobce provést posouzení shody sám bez účasti oznámeného subjektu. Všechny OOP musí být označeny značením CE a výrobce vydáním EU prohlášení o shodě potvrzuje , že bylo prokázáno splnění příslušných základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnost stanovených v příloze II tohoto nařízení.

Odkazy / Ke stažení

SLUŽBY POSKYTOVANÉ V SOUVISLOSTI S POSUZOVÁNÍM OSOBNÍCH OCHRANNÝCH PROSTŘEDKŮ

  • Posuzování shody Oznámeným subjektem č. 1023 podle požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425 ze dne 9. března 2016 osobních ochranných prostředcích a o zrušení směrnice Rady 89/686/EHS.

    Posuzování OOP první kategorie
    U jednoduchých osobních ochranných prostředků první kategorie postačuje posouzení shody výrobcem nebo dovozcem. Akreditovanou zkušebnu, popř. certifikační orgán lze požádat o provedení zkoušek a jejich vyhodnocení. Oznámený subjekt (notified body) takové vyhodnocení neprovádí.

    Posuzování OOP druhé a třetí kategorie
    U OOP druhé kategorie zajistí jejich výrobce nebo dovozce před sériovou výrobou a uvedením na trh posouzení shody typu osobního ochranného prostředku.

    U OOP třetí kategorie, musí výrobce nebo dovozce zajistit EU přezkoušení typu oznámeným subjektem obdobně jako u OOP druhé kategorie a navíc zabezpečuje pravidelnou roční kontrolu vyráběných osobních ochranných prostředků.
  • Zkoušení OOP v Akreditované laboratoři č. 1004 a č. 1004.3
  • Udělování licencí na dobrovolnou certifikační značku ITC certifikovaná kvalita . ITC uděluje licenci na užívání značky kvality, která je poskytována výrobkům, u nichž byla certifikací prokázána vysoká úroveň bezpečnostních a kvalitativních parametrů a formou inspekčních návštěv také splnění předpokladů výrobce pro trvalé dodržování kvality .
  • Standardizační služby (normalizace) a technické informace
  • Certifikace systémů řízení (ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001)
  • Technická inspekce
  • Soudně-znalecké služby podle zákona č. 36/1967 o znalcích a tlumočnících

VÝROBKY POSUZOVANÉ V ITC PODLE NAŘÍZENÍ 2016/425

  • Institut pro testování a certifikaci, a. s. je ÚNMZ oznámen k výkonům posuzování shody pro následující osobní ochranné prostředky (OOP)
  • OOP na ochranu očí
  • OOP na ochranu rukou
  • OOP na ochranu těla
  • OOP na ochranu nohou
  • OOP pro sport (včetně hokejistických přileb a chráničů hlavy při bojových sportech)
  • OOP pro ochranu dýchacích orgánů (filtrační polomasky k ochraně proti částicím dle ČSN EN 149+A1)
     

Rozsah oznámení je uveden ZDE .

U OOP druhé kategorie zajistí jejich výrobce nebo dovozce před sériovou výrobou a uvedením na trh posouzení shody typu osobního ochranného prostředku.

KONTAKTY

Ing. Elena Tomanová

ochrana očí, těla, rukou a dýchacích orgánů

Ing. Daniela Olšanová

Ochrana hlavy, očí a obličeje, dýchacích orgánů, OOP pro sport a proti pádům z výšky

Ing. Hana Kováčová

OOP na ochranu těla včetně oděvů s vysokou viditelností a hasičských oděvů

OOP na ochranu rukou, paží a nohou

Ing. Miroslava Dostálová

ochrana rukou, nohou, dýchacích orgánů a OOP pro sport


Poštovní adresa:
Institut pro testování a certifikaci, a. s. 
odd. certifikace hraček, OOP a speciálních výrobků
třída Tomáše Bati 5264, 760 01 Zlín

Za aktuálnost údajů odpovídá: Ing. Elena Tomanová