Vydávání Evropských technických posouzení (ETA) a CE označení
Evropské technické posouzení ETA je dobrovolnou cestou k označení CE a poskytuje nezávislé posouzení základních vlastností
nestandardních a inovovaných stavebních výrobků
. Označení CE na základě ETA umožňuje výrobcům volný prodej výrobků na celém evropském trhu a umožňuje uvádět inovativní výrobky/ nebo výrobky s novými vlastnostmi v krátkém časovém horizontu.
Výhody ETA a přínosy pro stavební sektor:
- Uznávání ETA v celé Evropě (vysoké mezinárodní postavení)
-
Objektivita a nezávislost
– Pouze nezávislé Subjekty pro technické posuzování (TAB) mohou vydávat ETA. Nezávisle posouzení posiluje důvěryhodnost informací o vlastnostech výrobku, zvyšuje transparentnost trhu a buduje důvěru u zákazníků.
-
Označení CE zlepšuje prodej stavebních výrobků a reputaci společností
– ETA umožňuje výrobcům připojit označení CE na stavební výrobky, na které neexistuje žádná harmonizovaná norma nebo se od harmonizované normy odchyluje.
-
EU Green Deal (Zelená dohoda pro Evropu)*
– udržitelné a/nebo chytré výrobky nejsou obvykle plně pokryty harmonizovanými normami →
cesta přes ETA umožňuje rychlé uvedení na trh
Poznámka: *Změna klimatu a zhoršování životního prostředí představují pro Evropu a celý svět existenciální hrozbu a k překonání těchto výzev vznikla Zelená dohoda pro Evropu. https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_cs
V případě obdržení požadavku na ETA společnost ITC jako Subjekt pro technické posuzování* (TAB) provede výrobce celým postupem jako odpovědný subjekt.
*Subjekty pro technické posuzování (TABs -Technical Assessment Bodies) jsou ve smyslu nařízení EP a Rady č. 305/2011 (CPR) subjekty oprávněné provádět úkoly třetích stran (viz čl. 29 až 35) pro vydávání evropských technických posouzení (ETAs).
ETA bude vycházet z
Evropského dokumentu pro posuzování (EAD)
, jenž je harmonizovanou technickou specifikací připravenou EOTA.
Pokud se na daný výrobek ještě (zcela) nevztahuje žádný stávající EAD, EOTA vypracuje nový nebo upraví stávající dokument pro posuzování.
V souladu se zamýšleným použitím výrobce přiřadí stavebnímu výrobku odpovídající systém posouzení a ověřování stálosti vlastností ( 1;1+,2+,3 nebo 4).
V případě systému 3 a 4 je Evropské technické posouzení finálním dokumentem pro vydání prohlášení o vlastnostech a označení CE. V případě systémů 1;1+ a 2+ je nutné následně po vydání ETA požádat Oznámený subjekt o relevantní posouzení odpovídající danému systému.
Nedílnou součástí vydání Evropského technického posouzení je i “Kontrolní plán“, který bude výrobcem připraven dle požadavků příslušného EAD, odsouhlasen a uložen u Subjektu pro technické posuzování vydávajícího ETA.
Po ukončení celého procesu posuzování a ověřování stálosti vlastností podle harmonizované technické specifikace musí výrobce vždy opatřit výrobek označením CE a vydat prohlášení o vlastnostech.
Požadovaná dokumentace a informace od výrobce (viz i vstupní dotazník):
- technická dokumentace (např. nákresy)
- popis zamýšleného použití výrobku (sestavy) ve stavbě
- informace o předchozích certifikacích
- obsah nebezpečných látek
- informace k aplikaci/instalaci
- obsah retardérů hoření
ČASTO KLADENÉ DOTAZY
- Podrobnosti o výrobci (držiteli ETA) a výrobních závodech
- Odkaz na Evropský dokument pro posuzování (EAD)
- Obchodní název a popis produktu a jeho zamýšlené použití
- Vlastnosti výrobku a odkazy na metody použité pro hodnocení
- Použitý AVCP systém (systémy) a technické podrobnosti nezbytné pro implementaci systému AVCP
ETA platí ve všech členských státech EU a v zemích Evropského hospodářského prostoru a také ve Švýcarsku a Turecku. Ale také je často přijímán jako technická dokumentace v jiných částech světa.
ETA vydaná po 1. červenci 2013 jsou platná na dobu neurčitou.
Odkazy na všechna evropská technická posouzení vydaná EOTA TAB v databázi ETA naleznete na stránkách EOTA -
www.eota.eu
Náklady na vydání evropského technického posouzení se případ od případu liší.
Vydání ETA trvá v průměru cca. 3-5 měsíců, pokud není třeba vypracovat EAD. Pokud váš výrobek není zcela pokryt stávajícím EAD, je třeba vytvořit nový EAD nebo upravit stávající. Nařízení o stavebních výrobcích umožňuje dobu zpracování cca. devět měsíců na tento postup. Kromě průměrů a na základě praktických zkušeností závisí skutečná doba zpracování ETA především na složitosti a rozsahu posouzení, době potřebné pro testování, rychlosti komunikace mezi výrobcem a TAB a také na předchozích zkušenostech s postupem.
KONTAKT
Ing. Klára Bednářová
vedoucí střediska TAB (subjekt pro technické posuzování)
Poštovní adresa:
Institut pro testování a certifikaci, a. s.
Divize CSI - Centrum stavebního inženýrství
Certifikace stavebních výrobků
Pražská 16/810
102 00 Praha 10
Česká republika
mapy.cz